prodotti-di-bellezza4

جدیدترین اخبار

برای اطلاع از جدیدترین اخبار ، مطالب مفید در حوزه سلامت پوست و مو ، قرعه کشی ها و فستیوالها؛ شماره همراه یا آدرس ایمیل خود را به کمک کادر پایین این صفحه برای ما ارسال دارید.

همکاری با روژی
ارتقاء سلامت جامعه
ریزش مو یا آلوپسی Alopecia
ریزش مو یا آلوپسی Alopecia

ریزش مو یا آلوپسی Alopecia

بطور کلی می‌توان ریزش موها را به چند دسته زیر تقسیم‌بندی کرد (البته در دسته‌بندی انواع ریزش مو بین دانشمندان اختلاف نظرهایی نیز وجود دارد):

ریزش موی ارثی (یاآلوپسی آندروژنیک) :

آندروژن به هورمن‌های جنسی گفته می‌شود که معروفترین آنها عبارتنداز: تستسترون ( Tes ). پروژسترون (Pro) و استروژن ( Est ) که هر سه نوع هورمون در بدن تمام انسانها چه مونث و چه مذکر وجود دارد ولی هورمون تستسترون یا هورمون مردانه به میزان بیشتر در بدن آقایان ترشح شده ولی هورمونهای Pro و Est بسیار کم، که همین امر باعث حالات مردانه می‌شود در حالیکه دو هورمون دیگر یعنی Pro و Est یا هورمونهای زنانه در بدن خانم ها به میزان بیشتر ترشح می‌شود. تستسترون در بدن تحت تاثیر آنزیم 5 آلفاردوکتاز (R5) تبدیل به هورمون قویتری بنام دی هیدروتستسترون ( DHT ) می‌شود که هورمونی بسیار قوی و محرکی است که باعث رشد و نمو می‌شود. در ضمن بسیار از صفات مردانه هم مربوط به DHT می‌باشد. هورمون Tes در چند ارگان مختلف به DHT تبدیل می‌گردد، ارگانهایی مانند: پروستات، فولیکول مو، غدد سباسه و کبد از این دست می‌باشند.

(لازم به ذکر است که آنزیم (R5) به دو صورت، ایزوفرم تیپ 1 و 2 وجود دارد که فرم تیپ 2 این آنزیم اهمیت بیشتری در فولیکول موی سر و پروستات دارد)

DHT در سبوم یا چربی اطراف ریشه مو قرار دارد و با تاثیری که در ریشه مو ایجاد می‌کند باعث رشد و نمو آن می‌شود. (یکی از دلایلی که موی بدن آقایان از نوع ترمینال ولی موی بدن خانمها ولوس می‌باشد همین هورمون DHT می‌باشد)

در آقایان طاسی معمولا از شقیقه‌ها، بالای پیشانی و فرق سر شروع می‌شود. در این مناطق بطور ژنتیکی از پیش برنامه‌ریزی شده است که پیازهای موی فرد از تولید موهای ترمینال به تولید موهای ولوس مانند رجعت کنند. فاز رشد مو (آناژن) کوتاهتر و کوتاهتر شده و قسمت اعظم موها در فاز ریزش (تلوژن) قرار می‌گیرند.

معمولا طاسی آندروژنیک در خانمها معمولا 10 سال یا بیشتر، دیرتر از آقایان شروع می‌شود. خوشبختانه این از دست دادن مو در زنها بطور پراکنده بوده و کمتر به چشم می‌آید. خط رویش مو معمولا دست نخورده باقی می‌ماند و در ناحیه شقیقه‌ها، از دست دادن مو وجود نداشته باشد یا اندک است بنابراین الگوی طاسی بین خانمها و آقایان متفاوت است، متخصصین مو آنها را «طاسی با الگوی مردانه» و «طاسی با الگوی زنانه» می‌نامند. اگرچه نادر است ولی گاهی اوقات زن‌ها دچار طاسی با الگوی مردانه در مردها نیز دچار طاسی با الگوی زنانه می‌شوند.

فولیکول های موجود در پوست سر،  2 نوع هستند:

نوع 1: که از گردی دور سر به بالا بوده

نوع2: که از گردی دور سر پایین می‌باشد.

در فرم ریزش ارثی فولیکول های نوع 1 نسبت به DHT حساس بوده و ریزش در این ناحیه اتفاق می‌افتد در صورتیکه فولیکول های نوع 2 نسبت به آن مقاوم می‌باشد (به همین منظور جهت کاشت مو از فولیکولهای نوع 2 برداشته بر روی مناطق نوع 1 کاشت انجام می‌پذیرد.

بازگشت به صفحه قبل
نزديك ترين داروخانه

نزدیک ترین داروخانه و محل عرضه به شما که در آن جا می توانید محصولات Rougj را خریداری نمایید

عضویت در خبرنامه
در صورتی که مایل به دریافت اطلاعات مفید و یا شرکت در قرعه کشی های روژی می باشید، شماره همراه و یا ایمیل خود را وارد و ارسال نمایید.
loading
  کلیه حقوق این وب سایت مربوط به شرکت روژینیک پاسارگارد می باشد.